La Cucina Italiana Anasayfa

A+ A-

Siena, Bir Ortaçağ Masalı...

Sayfalar
1
2
34

1

2

3

4

İtalya’nın en güzel bölgelerinden biri olan Toskana’nın kalbindeki Siena, tarihi binaları, lezzetli yemekleri ve sürprizli sokaklarıyla sizi büyüleyecek.

KATEDRAL (DUOMO)

 

Her bir noktasında başka bir sanat eseri, başka bir fresk, resim ve heykelin bulunduğu Katedral sizi şaşırtacak… Santa Maria Assunta Katedrali, İtalya’nın en büyük ve görkemli katedrallerinden biri. Yapımı 200 yıldan fazla süren (1136-1382) Katedral, romanesk-gotik mimari tarzında. Sienalılar İtalya’nın en büyük kilisesini yapmak istemiş ancak 1348 yılındaki veba salgını yüzünden bu isteklerinden vazgeçmişlerdir. Üç kapılı katedralde ünlü heykeltıraş Nicola Pisano ve oğlu Giovanni Pisano’nun mermer kürsüsüne, Michelangelo’nun 4 önemli heykeline ve Donatello’nun 1457’de y aptığı San Giovanni Battista heykeline hayran olabilirsiniz. Katedral'in içinde biraz ilerlediğinizde karşınıza Piccolomini Kütüphanesi çıkacak. Kütüphanede, Papa 2. Pius’un hayatından kesitler sunan Pinturicchio fresklerini göreceksiniz. Katedral'de ayrıca Museo dell’Opera Del Duomo da bulunur. Müzede kopyalarıyla değiştirilen ön cephe heykellerinin orijinallerini ve diğer önemli sanat eserlerini görebilirsiniz.

 

BELEDİYE SARAYI VE ÇAN KULESİ (PALAZZO PUBBLICO-TORRE DEL MANGIA)

 

Şehrin ortaçağ deneyimini en iyi yansıtan binalarından Belediye Sarayı, gotik mimarinin en güzel örneklerinden biridir. Yapımı 1297’de başlayıp 1342’de tamamlanan bu görkemli bina Siena Belediye Sarayı olarak kullanılmaya devam eder. Bazı odaları halka açık olan sarayda, Siena Okulu'na ait önemli eserlerin yer aldığı Civico Müzesi’ni de gezebilirsiniz. Palazzo Pubblico’nun sol kenarında ise Torre del Mangia isimli çan kulesi yükselir. 102 metre yüksekliğindeki Torre del Mangia’nın ismi, tembelliği yüzünden kuleyi bir türlü tamamlayamayan ve kazandığı paraların tümünü yeme-içmeye ayıran ilk çan çalıcı Giovanni di Duccio’nun takma adı olan “Mangiaguadagni”den (kârını yiyen) gelir. Kulenin en tepesine çıktığınızda Toskana’nın en güzel manzaralarından biriyle karşılaşacaksınız. Biraz yorucu ama kesinlikle değer…

 

 

PINACOTECA MÜZESİ (LA PINACOTECA NAZIONALE)

 

Buonsignori Sarayı’nın içinde bulunan Pinacoteca Müzesi, Siena resim ekolünün en önemli koleksiyonlarından birine sahiptir. Müzede 13. yüzyıldan 17. yüzyıla kadar olan Siena resminin önemli örnekleri bulunur. Siena resim koleksiyonu kronolojik sıraya göre düzenlenmiştir. Müzede Siena Okulu’nun önemli ustaları Duccio di Buoninsegna, Simone Martini, Lorenzetti kardeşlerin başyapıtlarının yanı sıra Siena Okulu’ndan olmayan ressamların eserleri de yer alır. Floransa ekolüyle rekabet eden Siena Okulu’nun resimlerinin başından uzun süre ayrılamayacaksınız.

 

 

PALIO

 

Trompet sesleriyle Campo Meydanı’na giren ortaçağ dönemine ait kıyafetleri giymiş yarışçılar, gösteri yapan soytarılar, müzisyenler ve onları izleyen binlerce kişi… Toskana’nın en ünlü ve heyecanlı festivali olan Palio yarışlarına hoşgeldiniz! Sadece 90 saniye süren eyersiz at binme yarışları için Siena halkı bütün bir yıl hazırlanır. Palio yarışlarının kökeni hakkında çeşitli iddialar vardır. İlk Palio yarışı kaydı 13. yüzyılda (1283’de) tutulmuşsa da kökeninin Etrüsk halkının düzenlediği yarışlara dayandığı söylenir. Yılda iki kez (2 Temmuz ve 16 Ağustos) yapılan Palio yarışları 17 contrade (şehrin bölümleri) arasında geçer. Bir Sienalı önce contrada’sına sonra Siena’ya bağlı olduğunu söyler. Her yarış için 10 contrada seçilir ve her contrada için 1 yarış atı belirlenir. Yarışın etkinlikleri üç gün öncesinden başlar. Geçitler ve bayrak gösterileri düzenlenir, kutlamalar yapılır, atlar belirlenir ve bütün contrada’lar için genel bir prova yapılır. Kendi contrada’larının rengini giymiş Sienalılar ve meraklı turistler Campo Meydanı’nda yerlerini almışken, yarışçılar meydana girer. Yarışı kazanan contrada’ya ödül olarak ipek bir palio (flama) verilir. Kazananlar, haftalar boyunca kutlama yaparken, kaybedenler sızlanıp gelecek seneki yarışlar için daha bir hırsla hazırlıklara başlar. Bu geleneksel, eğlenceli ve coşkulu festivalin bir parçası olmak için biletleri en az 6 ay öncesinden almak gerekir.

 


 

Sayfalar
1
2
34