La Cucina Italiana Anasayfa

A+ A-

Rossopomodoro


1

2

Rossopomodoro

Makarna ve pizzanın anavatanı olan İtalya’nın Napoli şehrindeki ünlü restoran Rossopomodoro, İstanbul’da. Mekana adını, makarna ve pizzaya tadını veren ise İtalya’dan getirilen küçük, tatlı San Marzano domatesi. Rossopomodoro’nun İtalyanca kelime anlamı kırmızı domates. İstanbul’da 2 hafta önce açılan restoranda pizza ve makarnasıyla ünlü Napoli’nin yemekleri hazırlanıyor. 86’sı İtalya’da olmak üzere ABD, Japonya, İspanya, Brezilya, Suudi Arabistan’da toplam 125 şubesi bulunan Rossopomodoro 15 yıllık bir geçmişe sahip. Dünyanın neresinde olursa olsun tüm restoranlarda merkezde oluşturulan 500 reçete uygulanıyor. İçerikleri standart, hazırlama yöntemi aynı. Rossopomodoro’nun işletme müdürü Tansel Kaya’ya “Napoli mutfağının İtalya’nın genelinden farkı nedir?” diye sorunca “Napoli, makarna ve pizzanın anavatanı. Zaten iddialı olduğumuz yemeklerin başında bu ikisi geliyor” yanıtını veriyor.

Hamur elle incecik açılıyor Bu iki yemeğin ayrıntılarına geçmeden önce karakteristik lezzete sahip malzemelere bakmakta fayda var. Restoranda kullanılan buffalo mozzarellası, makarna, un ve domates İtalya’dan getirtiliyor. Unun özelliği mayalandıktan sonra streç hale gelmesi ve elle incecik açılabilmesi. Üstelik pişince hamur haline gelmiyor. Hamurun lezzetini ve pişirildikten sonra nasıl bir tada sahip olduğunu anlamak için tiella adı verilen kızarmış hamur toplarının yanı sıra pizza hamuruyla hazırlanıp kızartılan ve pudra şekeri ve Nutella ile süslenen calde calde adlı tatlıdan da deneyebilirsiniz. Çünkü hamur kızardığı halde yağı içine çekmiyor, üstelik içi pişkin.

Gelelim gerek pizza gerekse makarnaya lezzet, restorana da ismini veren kırmızı domateslere… Rossopomodoro yani kırmızı domates, şekil olarak Çanakkale sırık domatesine benziyor ama daha küçüğü, tadı ise daha şekerli. Kışın konservesi kullanılıyor. Buffalo mozzarellası da yine İtalya’dan getirtiliyor. Manda sütüyle yapılan bu mozzarellada sütün tadını çok rahat alıyorsunuz. Örneğin salata bölümündeki capresona’da hem bu mozerellanın hem San Marzano domatesinin tadına taze fesleğenle varabilirsiniz.

Adres:

Prof. Dr. Hulusi Behçet Cad. No.10 - Göztepe - Kadiköy Istanbul

Telefon:

0 216 3852300