La Cucina Italiana Anasayfa

A+ A-

Zeytin Yağının Nimetleri


Zeytinyağı şarap gibi bekletildikçe güzelleşmez. Uzun süre bekletildiğinde kokusunda ve tadında kötü yönde farklılaşma olur. Zeytinyağının ne kadar “nazlı” olduğunu bilmek gerekir.

Zeytinyağı konusunda dikkat edilmesi gereken detaylar da oldukça önemlidir. Bu yağ, şarap gibi bekletildikçe güzelleşen bir sıvı değildir. Gereğinden çok bekletildiğinde ve paketi açıldıktan sonra uzun süre tüketilmediğinde, tortuları dibe çökeceği için tadından, kokusundan ve kalitesinden ödün verir. Ayrıca, tüketimi de dikkat ve özen gerektirir. Sıcak yeri sevmediği gibi çok soğuk ortamlardan da etkilenir. Bu durum yağın da kalitesini düşürür. Buzdolabında sakladığınız zeytinyağının rengi bir süre sonra değişebilir. Bu renk ve donukluk tekrar oda sıcaklığına getirildiğinde düzelecektir. Fakat zeytinyağını ne sıcakta ne de çok soğukta tutmak kalitesi için doğru olmayacaktır. Bu yağ kapalı bir kabı, ışık almayan ve sıcak olmayan serin bir ortamı sever. Bunun yanında saklandığı kabın hava almaması da gerekir.

Zeytinyağı tadımı Zeytinyağı tadımı da, dikkat edilmesi gereken kurallar içeren bir deneyimdir. Zeytinyağı tadarken bir köşede bulunması gereken en önemli malzeme, dilimlenmiş elmalardır. Nasıl parfüm testinde karanfili, geçişlerdeki kokunun etkisini azaltmak için kullanıyorsak, elmayı da tadılmış zeytinyağının damaktaki etkisini azaltmak için kullanmak, tadımı daha doğru kılacaktır. Bunun sonrasında zeytinyağının damağınızda bıraktığı tadı anlatmak da sizlere kalmış. Bu eğlenceli tadımı İtalyan lezzetleriyle birleştirerek zeytinyağı tadımlarınıza farklı damak tatları katabilirsiniz. Özellikle bruschetta’lar, pesto soslar ve çeşitli soslarla zenginleştirilmiş makarna alternatifleri, farklı zeytinyağlarına çok güzel eşlik edebilir. Bu zengin listeyi İtalyan şaraplarıyla da pekiştirebilirsiniz.

Zeytinyağı ve detayları Bu özel yağ, yemeklerde ve kozmetikte kullanıldığı gibi günlük hayatın yoğun temposundaki yararlarıyla da bizleri şaşırtır. Zeytinyağı sabunuyla ya da zeytinyağıyla vücudunuzu nemlendirebilir ve bir rahatlama sağlayabilirsiniz. Tırnaklarınız ve elleriniz için de zeytinyağını kullanarak, kremler dışında bir bakım uygulayabilirsiniz. Ayrıca zeytinyağının ev eşyalarını ve mücevherleri temizlemek, parlatmak gibi özelliği de vardır. Bu yağ, kadınlar için de bir güzellik iksiridir. Doğal bir ürün olan zeytinyağı sabunları, cilt ve saç için yararlı olabilirler. Sabunu yapılabildiği gibi, bir nemlendirici niyetine vücuda da sürülebilir. Zeytinyağı, günümüzde cildi sıkılaştırmak ve yumuşatmak için kullanılmasının yanı sıra, yüz kırışıklığına karşı da uygulanabilir. Ayrıca, hepimizin şikayetlerinden biri olan dudak çatlamalarına karşı da zeytinyağı sürülebilir. Bunun yanında piyasada birçok zeytinyağı içeren kozmetik ürün de bulunmaktadır. Zeytinyağı ayrıca, hazmı kolaylaştırmaya ve sindirime yardımcı olabilen bir yağdır.