La Cucina Italiana Anasayfa

A+ A-

PiPa


Concept Masters tarafından kurulan ve başarılı mimar Mahmut Anlar'ın tasarladığı, Napoli doğumlu, ödüllü şef Enzo Carbone’nin oluşturduğu iddialı mönüsü, sıcak ve davetkar ortamı ile gerçek Napolitan PiPa, Nişantaşı’nda açıldı.

PiPa’nın kurucu ortaklarından, aynı zamanda mutfak direktörü şef Enzo Carbone önderliğinde hazırlanan mönüde gerçek Napolitan odun-fırın pizzaları dikkat çekiyor. Mönü hazırlanırken en büyülü tatlara ulaşmak için İtalya’dan getirilen zeytinyağı ve Buffalo mozzarella, el yapımı makarnalar ve ekmekler, organik sebzeler kullanılıyor.

Büyük ve zengin porsiyonlarla servis edilen mönü seçenekleri arasındaki başlangıçlarda ızgara yeşil kuşkonmaz, Scamorza peyniri ve siyah Norcia truf mantarı dikkat çekiyor. Domates soslu pizzalar, el yapımı makarnalar ve farklı lezzetiyle ızgara pizzalar farklılık gösteriyor. Tatlılar arasında bulunan nutellalı pizza ise şimdiden müdavimlerin favorisi...

PiPa’da isteyenler için günlük et ve balık spesiyaliteleri de bulunuyor.

Mekanın merkezinde güçlü bir enerji noktası yaratan, pizza fırının önünde konumlandırılan ada bar, ergonomisi ile hem yemek yenmesine hem de toplanma noktasına imkan vererek günümüz dinamizmini yakalıyor. Farklı kademelerde konumlandırılan oturma grupları da mekanda görme ve görülme duygusunu güçlendiriyor. Başarılı fotoğraf sanatçısı Sıtkı Kösemen in objektifinden çıkan görseller duvarları süslüyor.

Hergün 12:00- 01:00 arası açık olan PiPa'da mutfak 23:00'te kapanıyor.

Adres : Süleyman Nazif Sok. No: 7/B Nişantaşı/İstanbul

Tel: 0212 225 74 72