La Cucina Italiana Anasayfa

A+ A-

Umbria, Ortaçağın Yeşil Mücevheri...

Sayfalar
1
234

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Ortaçağ şehirlerinin çiçekli ve dolambaçlı sokakları, el değmemiş boylu boyunca uzanan yeşil platoları ile herkesi kendine hayran bırakan güzel Umbria…

İtalya’nın denize kıyısı olmayan tek bölgesi Umbria, sanayi açısından fazla gelişmemiş olmasına rağmen ülkenin en önemli turistik bölgelerinden biridir. Umbria’nın şehirlerinde İtalya’nın en eski ve önemli kiliseleri, sarayları, sokakları, pişmiş toprak çatıları, volkanik kayalıkları, ortaçağ kasabaları, el değmemiş tepeleri ile yemyeşil bir doğayı bir arada barındıran bir bölgedir. Umbria Bölgesi Gubbio, Assisi, Perugia ve Orvieto gibi ortaçağ döneminin izlerini taşıyan turistik şehirleri ile tanınıyor. MÖ 8. yüzyılda Umbrialılar’dan sonra Etrüskler ve Romalılar’ın yaşadığı bereketli topraklara sahip bölge Papalık Devleti tarafından işgal edilir. 19. yüzyıla kadar süren işgal sonrasında İtalya’nın birleşmesiyle bu durum ortadan kalkar. Uzun yıllar Toskana Bölgesi’nin gölgesinde kalan, son yıllarda kendinden bahsettirmeye başlayan Umbria Bölgesi, geniş alana yayılmış ve el değmemiş yüksek tepeleri, tarım arazileri, zengin su kaynakları ile İtalya’nın yeşil kalbi olarak bilinir. Umbria Bölgesi’nin 12 incisi olan Perugia, Gubbio, Assisi, Orvieto, Spoleto, Spello, Todi, Montefaldo, Monti gibi Roma Dönemi şehirlerine Romanesk mimari 12. yüzyıl başında yayılmaya başlamıştır. Buna en iyi örnek Assisi şehrinin Katedrali, Spoleto’daki Katedral, Bevagna şehrindeki Aziz Michele Katedrali’dir. En iyi dönemini yaşayan Gotik tarzdaki mimari tüm şehirlere yayılmıştır. Perugia, Gubbio gibi şehirlerde ise Rönesans Dönemi’nin ihtişamlı yapıları yer alır.

UMBRIA’NIN BAŞKENTİ PERUGIA

Umbria’nın kalbi Perugia, 200 yıllık Roma’dan eski bir şehirdir. Etrüskler tarafından inşa edilen şehir duvarları ile ünlüdür. Görülmeye değer güzelliklere sahip Perugia’da Roma İmparatorluğu’ndan kalma su kemerlerine rastlanabildiği gibi antikçağa ait kemerleri Rönesans Dönemi’nin şehrinde görmek de mümkündür. 1308 yılından beri dünyanın birçok farklı ülkesinden yabancı öğrenciye eğitim imkanı sunan Perugia Üniversitesi (Università per Stranieri d’Italia) İtalya’nın en büyük ve en önemli eğitim kurumlarındandır. Öyle ki Perugia öğrenci şehri olarak bilinir. İtalya ve Perugia’nın en önemli meydanı Piazza Grande, merkezde bulunan Ulusal Arkeoloji Müzesi ve Priori Sarayı (Palazzo dei Priori) turistik alanlardan birkaçıdır.


 

Sayfalar
1
234