La Cucina Italiana Anasayfa

A+ A-

Umbria, Ortaçağın Yeşil Mücevheri...

Sayfalar
1
2
34

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Ortaçağ şehirlerinin çiçekli ve dolambaçlı sokakları, el değmemiş boylu boyunca uzanan yeşil platoları ile herkesi kendine hayran bırakan güzel Umbria…

SARAYLAR

Priori Sarayı (Palazzo dei Priori) Perugia’nın önemli yapıları arasında bulunan Gotik mimariye sahip saray, 1293 ve 1297 yılları arasında inşa edilmiş. Priori Sarayı’nın ön kapısı aslan ve şahin heykeli ile süslenmiş olup şehrin merkezinde yer alır.

Gallenga Stuart Sarayı (Palazzo Gallenga Stuart) Mimar Francesco Bianchi tarafından sarayın ön yüzü barok mimari ile 1748-1758 yılları arasında inşa edilmiş. Saray şimdilerde (Università per Stranieri d’Italia) Perugia Üniversitesi tarafından kullanılıyor.  

Capitano del Popolo Sarayı (Palazzo del Capitano del Popolo) 1472 ve 1481 yılları arasında mimarlar Gasparino di Antonio e Leone di Matteo tarafından Rönesans (Yeniden doğuş) Dönemi’ne ait gotik uslupta inşa edilmiş.

PERUGIA’DA SANAT

Morlacchi Tiyatrosu (Teatro Morlacchi) (1777-1780 ) Perugia’nın en büyük tiyatrosu Morlacchi Tiyatrosu mimar Alessio Lorenzini tarafından 1778 yılında inşa edilmeye başlanmış ve yapımı tamamlandıktan sonra Teatro del Verzaro adını almıştır. 20. yüzyılda aktif olarak tiyatro severlere sahnesini açmıştır. Guglielmo Calderini, Francesco Moretti ve Mariano Pervittori tarafından birçok kez restore edilen tiyatro son açılış gününde adını Perugia’lı müzisyen Francesco Morlacchi’den almıştır.

ŞEHRİN ÜNLÜ ÇEŞMESİ…

Maggiore Çeşmesi (La Fontana Maggiore) Perugia şehir merkezinde bulunan çeşme en ünlü yapılardan biridir. (1275-1278) İki mermer havuz ve bir bronz çanaktan oluşan çeşme İncil ve Roma’yı anlatan kabartmalarla süslenmiştir. Çeşme, 6 Kasım Meydanı’nda (Piazza IV Novembre) yer alır.

PERUGIA’NIN ARKEOLOJİK BÖLGELERİ

Danti Meydanı’nda (Piazza Danti) yer alan Etrüskler’e ait kuyunun derinliği 40 metredir. Etrüskler’den bugüne kalan mezar (Ipogea dei Volumni) şehir dışında Ponte San Giovanni köyüne yakındır. 1. yüzyıla kadar kullanılan mezar 1840 yılından beri müze olarak kullanılmaktadır. Diğer mezar da MÖ 3. yüzyıl dönemine ait olup Ferro di Cavallo bölgesinde, şehir dışında bulunur.

İHTİŞAMLI ŞEHİR DUVARLARI VE KAPILARI

Şehirde MÖ 3. ve 4. yüzyıllar arasında yapımı tamamlanmış olan 5 ünlü antik kapı; La Porta Marzia, La Porta Trasimena, La Porta di San Pietro diğer adı ile Porta Romana (şehir duvarlarından biri olarak bilinir ve Corso Cavour’da yer alır.), La Porta di Sant’Angelo - diğer bir özelliği de Perugia’nın en büyük şehir (Mura di Perugia) duvarlarındandır - ve La Porta di Santa Susanna diğer adı ile Porta di Sant’Andrea (Via Sposa Caddesi’nde yer alır.) bulunur. Farklı sokaklarda bulunan antik kapıların özellikleri de birbirlerine olan uyumlarıdır.

ORTAÇAĞIN İNCİSİ GUBBIO

Umbria’nın incisi olarak adlandırılan Gubbio şehri, ortaçağ döneminden kalma sokakları, toprak çatıları ve şehir boyunca uzanan Apennin Dağları ile zengin bir doğaya sahiptir. Rönesans Dönemi şehirlerinden biri olan Gubbio, Roma Dönemi’ne ait mimari ile inşa edilmiş görkemli yapılarla zengin bir şehirdir. 1860 yılında İtalya Krallığı’na eklenen Gubbio aynı zamanda Perugia ile birleştirilmiştir. İkinci Dünya Savaşı sırasında 1944 yılının haziran ayında Almanya tarafından bombalanan şehir aynı sene temmuz ayında bağımsızlığını ilan eder. Şehircilik ve mimari ile ünlü Umbria Bölgesi MÖ 2. ve 3. yüzyılda yazılmış olan ünlü bronz Eugubine tabletlerine (Tavole Eugubine) tanıklık yapmış bir bölgedir. Bronz tabletlerde o dönemin uygarlığına ait çeşitli olaylar Umbria dili ve italik harfler kullanılarak yazılmıştır. Bu dönemde bölgenin en ünlü ve büyük tiyatrosu inşa edilmiştir. Gubbio küçük meydanları, köprüleri ve birbiriyle kesişen uzun sokakları ile ünlü bir şehir olup ortaçağın görkemli yapılarını korumuştur.


 

Sayfalar
1
2
34