La Cucina Italiana Anasayfa

A+ A-

Umbria, Ortaçağın Yeşil Mücevheri...

Sayfalar
12
3
4

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Ortaçağ şehirlerinin çiçekli ve dolambaçlı sokakları, el değmemiş boylu boyunca uzanan yeşil platoları ile herkesi kendine hayran bırakan güzel Umbria…

ÖNEMLİ SANAT GALERİLERİ

Umbria Ulusal Galerisi Perugia şehrindeki Umbria Ulusal Galerisi’nde gotik resim sanatı ile ilgili eserler bulunur. Bunların başlıcaları; Boninsegna Dükalığı, Beato Angelico, Piero della Francesca’dır.

Umbria Ulusal Arkeolojik Müzesi

(Museo archeologico nazionale dell’Umbria) Zengin bir Etrüsk kolleksiyonun sergilendiği ünlü bir müzedir.

Francesco Katedrali (Basilica di San Francesco) Hıristiyan dininin önde gelen din adamı Aziz Francesco’un doğum yeri olan Assisi şehrinde Giotto tarafından yapılmış olan 28 adet ihtişamlı freskolarla Azizler’in yaşantısının sahnelenmekte olduğu Aziz Francesco Katedrali ve katedralin müzesi yer alıyor.

Çağdaş Sanat Galerisi Ünlü Çağdaş Sanat Galerisi, Slopeto şehrinde bulunuyor.

Şehir Müzesi Gubbio’daki Şehir Müzesi’nde ise 2. yüzyıla ait 7 adet bronz tabak ve Eugubine masası sergileniyor.

Arkeoloji Müzesi Foligno şehrindeki Arkeoloji Müzesi de büyük ilgi gören bir diğer müzedir.

ŞEHRİN ÖNEMLİ YAPILARI

San Francesco Kilisesi (La chiesa di San Francesco) 13. yüzyılın 1. yarısında yapımına başlanan kilisenin ön cephesinde yer alan freskler görülmeye değer güzelliktedir. Giriş kapısı ve Ottaviano Nelli’nin eseri olan, Meryem’in hayatını anlatan 17 adet freskle ünlü bir kilisedir. Hükümet Sarayı (Palazzo dei Consoli) Büyük meydanda (Piazza Grande) bulunan Hükümet Sarayı 14. yüzyılda

gotik tarzında inşa edilmiş.

Belediye Müzesi (Museo Civico) MÖ 2. ve 3. yüzyıllar arasında Umbria dili ve italik harflerle yazılan 7 adet bronz tablet Belediye Müzesi’nde (Museo Civico) sergilenir. Müzenin üst katında ressamların eserleri yer alır. Deliler Çeşmesi (Fontana dei Matti) Şehrin ünlü Deliler Çeşmesi’ni (Fontana dei Matti) Bargello Sarayı’ndan (Palazzo del Bargello) birkaç adım ilerledikten sonra görebilirsiniz. Bir söylentiye göre çeşme etrafında üç kez dolanan her kişinin aklını kaybedeceğine inanılır.

MÜZELER…

Belediye Müzesi - Museo Civico e Pinacoteca Comunale: Palazzo dei Consoli - Piazza Grande Tel: (+39) 075 9274298 Dükalık Sarayı Müzesi - Museo del palazzo Ducale: Via Federico da Montefeltro - Gubbio Tel: (+39) 075 9275872 Roma Kapısı Müzesi - Museo di Porta Romana: Via Dante - Gubbio Tel: (+39) 075 9221199

ORTAÇAĞ ŞEHRİ, GÜZEL ASSISI Aziz Francesco’nun şehri olarak bilinen Assisi, Subasio dağının (Monte Subasio) eteğine kurulu bir şehirdir. MÖ 1000’li yıllarda Etrükslerin ve Romalıların işgaline uğramış. Roma İmparatorluğu’nun düşüşünden sonra Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu’nun toplulukları Lombardlar (Longobardi) ve Gotların (Goti) istilası altına girmiş. MÖ 1500’lü yıllarda bağımsızlığını ilan eden Assisi şehri gelişmeye başlamış. Çiçeklerle süslü sokakları ve çeşmeleriyle ünlü meydanları ile ortaçağdan kalma bir mirastır. Belediye Meydanı’nın en büyüleyici yapısı Aziz Francesco Katedrali’nin Tempio di Minerva adlı sütunlarıdır. Fon kısmında Giotto tarafından inşa edilmiş Aziz Francesco’nun hayatından sahneler anlatan, dönemin ünlü freskleri (dell’Omaggio dell’uomo) ile süslenmiştir.

ŞEHRİN ÖNEMLİ YAPILARI

Aziz Francesco Katedrali (Basilica di San Francesco) Assisi Şehri’nin en görkemli yapısının inşasına 1228 yılında (Aziz Francesco’nun ölümünden iki sene sonra) başlanmıştır. Katedralin içinde bulunan aşağı ve yukarı kiliselerde Lorenzetti’nin freskleri, Aziz Francesco’nun hayatını anlatan freskler yer alır. Yukarı kilisenin ön cephe ve gül pencereleri bölümleri İtalyan gotik tarzda yapılmış ilk örnekler arasında yer alır. Katedralin çan kulesi (Campanile) de bulunmaktadır. Aziz Francesco Katedrali her sene hacı olmak isteyen Hıristiyanlar’ın ziyaret ettiği önemli bir katedraldir. Santa Chiara Kilisesi (Basilica di Santa Chiara) Corso Mazzini’den aşağıya doğru yürüdüğünüzde karşılaşacağınız kilise gotik tarzda inşa edilmiştir. Kilisenin tavanında bulunan freskler göz kamaştırdığı gibi Aziz Francesco’nun arkadaşı Azize Clara’nın mezarı da burada bulunur.

En ünlü tapınağı... Assisi şehrinin en ünlü tapınağı olan “Tempio di Minevra Medica “ Giolitti caddesinde (Via Giolitti) bulunmaktadır. Roma dönemine ait olan tapınak Aziz Francesco’nun şehrinin önemli yapılarından biri olma özelliği taşımaktadır.

ÜZÜM BAĞLARI CENNETİ, ORVIETO

Aziz Patrizio Kuyusu ile tanınan Orvieto platoya kurulu, üzüm bağları ile zengin arazilere sahip beyaz şarap üretiminin yapıldığı İtalya’nın en ünlü şarap üretim merkezidir. İtalya’nın dünyaca ünlü şarap markalarının şaraphanelerine ve üzüm bağlarına sahip topraklarda konumlanmış Orvieto ortaçağ dönemine ait yapıları ile göz kamaştırır. Orvieto’nun kökeni Etrüsk Uygarlığı’na kadar uzanır. MÖ 3. yüzyılda Roma topraklarına eklenmiş olan Orvieto Batı Roma İmparatorluğu’nun düşüşü ile MÖ 9. yüzyılda bağımsızlığını ilan etmiş ve konumlanmıştır. Volkanik bölgelerde Etrüskler’e ait kalıntılar bulunan şehrin simgesi romanesk-gotik tarzda inşa edilmiş olan Orvieto Katedrali’dir.

Orvieto Katedrali (Il Duomo di Orvieto diğer adı ile la Cattedrale di Orvieto) Duomo Meydanı’nda bulunan (Piazza Duomo) katedral siyah ve beyaz mermerler ile gotik tarzda inşa edilmiş şehrin en önemli ve ünlü simgesidir. Katedralin ön cephesinde bulunan mozaikler (İsa ve Meryem’in hayatından sahneler anlatılan), yan cephelerdeki siyah ve beyaz mermerler süslemede farklı bir tarz yaratmaktadır. Sanat Müzesi (Museo dell’Opera del Duomo) Duomo Meydanı’nda yer alan, Duomo’daki hazineleri, Andrea Pisano’nun heykelleri ve Lorenzo Maitani’nin resimlerinin sergilendiği bir müzedir. Aziz Patrizio Kuyusu (Pozzo di San Patrizio) Sonu gelmeyen zenginlik adlı kuyu, San Gallo Caddesi’nde (Viale San Gallo) yer alır. VII. Papa Clemens tarafından inşa edilmesi istenilen kuyu ile şehrin su ihtiyacı karşılanmıştır. Floransalı mimar Antonio da Sangallo tarafından inşa edilmiştir. Claudio Faina Arkeoloji Müzesi (Museo Archeologico Claudio Faina) Kont Claudio Faina’nın koleksiyonundan eserlerin sergilendiği müzede Etrüskler’e ait çanak ve çömlekler bulunur.


 

Sayfalar
12
3
4