La Cucina Italiana Anasayfa

A+ A-

Sicilya, Antik Uygarlıkların Buluştuğu Ada...

Sayfalar
1
2345

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Akdeniz’de, Afrika ve Avrupa kıtaları arasında bir köprü konumunda, antik uygarlıkların kültür mirasına sahip, barok tarzı mimarinin en gösterişli yapılarının bir arada olduğu, Norman, Yunan, Bizans ve Arap kültürleri ile yıkanmış bir ada, Sicilya…

Tapınaklar şehri Agrigento, seramik kaplı merdivenleri ile ünlü Caltagirone, labirent sokakları ile Palermo, Etna Yanardağı, aromalı şarabı ile ünlü Marsala, temiz sahilleri ile ünlü Cefalù ve Taormina, muhteşem “altın deniz kabuğu” (Conca d’Oro) manzarasına sahip Monreale gibi birçok güzel liman şehri, Doğu ve Batı özelliklerine sahip geçmişi ile ünlü Sicilya… MÖ antik uygarlıkların istilasına uğramış olan Sicilya, istilacılar tarafından adaya getirilen farklı kültür ile harmanlanmıştır. Gelenek, dil, yemek kültürü ve sanat açısından değişkenlikler içeren kültür mirasları Sicilya’da kendini her zaman hatırlatır. Arap, Fenikeli, Yunan, İspanyol, Norman ve Fransız kültürü ile yoğunlaşmış bir adadır. Sicilya’da MÖ 5. ve 6. yüzyıllar arasında Antik Yunan dünyasından bugüne kadar gelmiş olan görkemli yapıların kalıntıları yer alır. MÖ 3. yüzyılda yönetimi Romalılar, ardından Bizanslılar devralır. 9. ve 11. yüzyıllar arasında ise yönetim Araplar’a geçer. Arap geçmişinin izlerini taşıyan yapılar Catania, Siracusa, Ragusa, Noto, Modica’da yer alır. 17. ve 18. yüzyılda ise Sicilya’daki barok tarzı mimariyle Palermo’daki ihtişamlı yapılar inşa edilir.

 

 

Sicilya’daki Tapınaklar Vadisi (Valle dei Templi)

Agrigento’nun güneyinde bulunan tepenin her iki yanına yayılmış olan Tapınaklar Vadisi (Valle dei Templi) etkileyici Antik Yunan tapınaklarından oluşur. MÖ 5. yüzyıldan kalma Dor Tapınağı, Kartaca savaşında hasar görmüştür. 6. yüzyılda da Hıristiyanlar tarafından Pagan tanrısına ait olduğu düşünülüp zarar verilmiş olmasına rağmen dokuz tapınak ziyaret edilebilir durumdadır. Hephaistos Mağara-Tapınağı’nda bulunan birkaç sütun görülmeye değerdir. Hephaistos, Kastor ve Polluks Tapınağı arasında Helenistik Dönem’e ait başka bir mağara-tapınak daha bulunur. Kastor ve Polluks Tapınağı’nda 19. yüzyılda bir araya toplanmış olan eserler yer alır. Zeus Tapınağı (Il Tempio di Zeus Olimpico) inşa edilmiş olan en büyük Dor tapınağıdır. Kartaca savaşından dolayı tamamlanamayan bu tapınak çok zarar görmüştür. Theron’un mezarı Roma mezar kalıntılarından oluşur. Herakles ise Tapınaklar Vadisi’nin en eski tapınağıdır. MÖ 450 yıllarında inşa edilmiş Hera Tapınağı’nda ise sağlam kalan sütunlar bulunur. En iyi korunmuş olan Concordia Tapınağı (Il Tempio della Concordia) ise 4. yüzyılda kiliseye dönüştürülmüş.

 

 

Etna Yanardağı

Sicilya’nın bahar çiçekleriyle kaplı ovaları, narenciye bahçeleri, üzüm bağları, ceviz ağaçlarının bolluğu ve verimli arazilerin zenginliği, halen aktif olan Etna Yanardağı’ndan akan lavlarla oluşmuş. Avrupa’nın en yüksek ve aktif yanardağı olan Etna, Taormina’nın ihtişamlı Yunan tiyatrosundan, uzaktan seyredilebildiği gibi rehber eşliğinde zirveye çıkılarak da görülebilir. Halen aktif olan etkileyici Etna Yanardağı Catania’daki Duomo Meydanı’ndan görülebilir.

 

 

Sicilya’da Tarım

Masaya getirilen ekmeği bile özenle pişiren Sicilyalılar damak tatlarına düşkünlükleriyle bilinir. Özellikle tatlı şarapta Moscato ve Marsala bu bölgenin en önemli şaraplarıdır. Sicilya’nın verimli topraklarında yetişen durum buğdayı ile yapılan ev yapımı makarnalar ayrı bir tattadır. Yumuşak bir iklime sahip olan Sicilya’da portakal, limon, greyfurt ve mandalina gibi narenciye ürünleri yetiştirilirken aynı zamanda muz, kivi ve mango gibi egzotik meyveler de üretilir. Kuruyemiş olarak badem, fındık ve fıstık bulunur. Ayrıca pamuk ve orkide üretimi de yapılan Sicilya’da bu ürünlerin ihracatı da yapılır.

 

 

Sicilya Mafyası

Sicilya mafyası “Cosa Nostra” adı ile anılır. Temelini oluşturan suskunluk yasası ile ortaçağ sonlarında Sicilya Adası’nı istila eden Müslüman ve İspanyol yönetimlere karşı Sicilya kökenli kişilerin kurduğu gizli ve yasadışı bir örgüttür. Sicilya’daki toprak sahiplerinin ürün ve toprağını korumak adı altında haraç almaya başlayan örgüt, Sicilya’nın batısında yer alan mafya aileleri konfederasyonu altında birleşip 1900’lü yıllarda bölgelerdeki ekonomik faaliyetleri denetlemeye başlar. Böylece toprak yönetimini ele geçirir. Sicilya mafyası çeşitli filmlere ve kitaplara da konu olmuştur. Mafya konusunun işlendiği “Baba” (Godfather) adlı filmde de yasadışı örgüt üyelerinin aralarındaki dayanışma anlatılır.

 

 

Sicilya’nın Ünlü Adaları

Sicilya’nın çevresinde küçük takımadalar yer alır. Burada, Isole Eolie (Aeolie Adaları) diğer adı ile Lipari, Ustica, Isole Egadi (Egadi Adaları), Isole Pelagie (Pelagie Adaları), Pantelleria Adası da bulunur. Arap kültürünün hakim olduğu Egadi Takımadası üç adadan oluşur; Favignana, Levanzo ve Marettimo. Favignana’da asırlardır sürdürülen tonbalığı avı geleneksel olarak her sene mayıs ayında yapılır. Aeolie Takımadası Alicudi, Filicuni, Lipari, Panarea, Salina, Stromboli Adaları’nı kapsar. Vulcano Adası’ndan oluşmuş volkanik takımada ise Tirreno Denizi’nde yer alır. En büyük takımadası olan Isole Eolie de (Lipari) sıcak çamur banyosu ile ünlüdür. Pelagie Takımadası Sicilya’nın güneyinde yer alıp Afrika kıtasına en yakın takımada olması nedeniyle Afrika kültürünün esintilerine sahiptir. Temiz sahilleri ve su kaynakları ile ünlü Lampedusa Adası Sicilya’nın ünlü romanı “Leopar”ın yazarı Giuseppe T. Di Lampedusa’ya ait olup Pelagie Takımadası’nda bulunur. Sualtı sporu düşkünlerinin ilgisini çekecek olan Ustica Adası Sicilya’nın kuzeyinde yer alır.

 

 

Arkeolojik Bölgeler

Adanın arkeolojik bölgeleri arasında; Akrai, Megara Iblea, Morgantina, Mozia, Pantalica, Segesta, Selinunte, Tindari, Vale dei Templi ve Villa Romana del Casale yer alır. Acreide Sarayı’nda yer alan Akrai, MÖ 663 yılında inşa edilmiş bir Yunan tiyatrosudur. Megara Iblea, Sicilya’daki ünlü Yunan kolonunun ismidir. Morgantina antik bir Yunan şehridir. Mozia Adası’nda antik Fenike kalıntıları yer alır. Siracusa’da yer alan Pantalica, doğal arkeolojik bir yerdir. Sicilya’nın kuzeyinde yer alan, terkedilmiş Segesta şehrinde Antik Yunan tiyatrosu ve tapınağı bulunur. Sicilya’nın güneyinde yer alan Selinunte’deki Yunan tapınağında, kolonlar ve Akropol’ü ziyaret etmek mümkün. Sicilya’nın tanınan bu beldesi Messina’ya bağlı olup birçok tarihi ve antik eserlerin ziyaret edilebileceği bir yerdir. Enna beldesine bağlı Armerina Meydanı’nda yer alan Villa Romana del Casale farklı mimarisi, iç dekorasyon süslemeleri ve içerisinde yer alan eserlerle büyüleyici bir villa. Tapınaklar Vadisi olarak bilinen Valle dei Templi’de korunmuş dokuz tapınak da ziyaret edilebilir.


 

Sayfalar