La Cucina Italiana Anasayfa

A+ A-

Sicilya, Antik Uygarlıkların Buluştuğu Ada...

Sayfalar
1
2
345

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Akdeniz’de, Afrika ve Avrupa kıtaları arasında bir köprü konumunda, antik uygarlıkların kültür mirasına sahip, barok tarzı mimarinin en gösterişli yapılarının bir arada olduğu, Norman, Yunan, Bizans ve Arap kültürleri ile yıkanmış bir ada, Sicilya…

 

LABİRENT SOKAKLARI İLE PALERMO

İtalya’nın maviyi ve yeşili bir arada barındırdığı liman şehri Palermo (Sicilya dilinde “Palermu” denilir.) Pellegrino Dağı ve Alfano Dağı eteklerine konumlanmış “altın deniz kabuğu” (Conca d’Oro) denilen doğal amfiteatrın içinde yer alır. Palermo Ovası, Tiren (Tirreno) Denizi’ne bakmakta olup dağ eteklerine yaslanmış bir şehir görünümündedir. Sicilya Adası’nın başkenti kültür, sanat ve ekonomik açıdan adanın en gelişmiş şehridir. Arap, barok ve Norman gibi farklı tarz mimarilerin bir arada bulunduğu Palermo şehri egzotik özelliğini yitirmeyen, heyecan veren bir liman şehridir. Palermo’nun saraylar ve kiliselerle bezenmiş labirent sokaklarından ortaçağ izlerini taşıyan mahallelerine doğru yürürken tarih kokan atmosfer insana heyecan katar. Deniz taşımacılığının gerçekleştiği bu şehir Sicilya’nın Catania gibi ünlü bir liman şehri olup bünyesinde sekiz liman barındırır. En eski ve ünlü limanı ise La Cala Limanı’dır. Diğerleri; Porto Civile, Arenella, Sferracavallo, Mondello, Acquasanta, Fossa del Gallo, Porto dell’Addaura’dır.

 

Palermo’daki Mumyalar

1599 ve 1881 yılları arasından günümüze uzanan mumyalar (Il Cimitero Dei Cappuccini) Cappuccini Yeraltı Mezarı’nda manastırdan terasa kadar uzanan koridorlarda yer alır. 7000 adet mumya normal kıyafetleri giydirilmiş halde, baş kısmından yeraltı mezar duvarına asılıdır. Rosalia Lombardo adındaki kız çocuğunun 1920 yılında, 2 yaşındayken vefat etmesinden sonra ailesi tarafından kiliseye getirilerek bedeninin mumya olarak saklanması istenmiş, Antonio Prestigiacomo’nun bedeni ise arsenik metoduyla mumyalanmış.

 

Tarihi Pazarlar

Tıklım tıklım insanla dolu pazar sokaklarında yer alan dükkanlar çoğu zaman sahiplerinin adı ile anılır. Taze sebzeden balığa, aradığınız her şeyi bulabileceğiniz, yerel ürünlerin de satıldığı, Palermo’daki pazarların en büyüğü olan Vucciria tarihi pazarı Via Roma’da konumlanmış olup her gün açıktır. Ballarò Pazarı’nda, renklerin ve mis kokuların hakim olduğu taze sebze ve meyveler bulabilirsiniz. Capo Pazarı (Il Capo) Vittorio Emanuele Caddesi’nden Porta Carini’ye uzanan uzun bir yola kuruludur. Pulci de (Il Mercato delle Pulci) antika eşyaların satıldığı bir pazardır.

 

Kiliseler

 

Norman Kilisesi (San Giovanni degli Eremiti)

Soğan şeklindeki kubbeleri ve işlemeli pencereleri ile İslam mimarisini yansıtan kilise, cami yerine inşa edilmiştir ve artık kullanılmamaktadır. Adres: Via dei Benedettini  

 

Gesù Kilisesi (Gesù)

Ballarò Pazarı’na yakın olan barok tarzda inşa edilmiş kilise de Sicilya’daki mermer ustalığının güzel bir örneği olarak kabul edilir. Adres: Piazza Casa Professa

 

Müzeler ve Sanat Galerileri

 

Arkeoloji Müzesi (Il Museo Archeologico Regionale “Antonio Salinas”)

Fenike ve Yunan sanatından koleksiyonların sergilendiği Palermo’nun ünlü arkeoloji müzesidir. Roma ve Fenikeliler’den kalan testiler, çanak ve çömlek, kurşundan ve taştan yapılmış çapaların sergilendiği bu müze, Via Bara all’Olivella’da konumlanır.  

 

Modern Sanat Galerisi (Galleria d’arte Moderna Sant’Anna)

Palermo şehir merkezindeki sanat galerisinde heykeltıraş Emilio Greco, İtalyan ressam Massimo Campigli ve Renato Guttuso gibi sanatçıların eserleri sergilenir.  

 

Sicilya Ulusal Galerisi (Galleria Regionale di Sicilia)

Abatelis Sarayı’nın içerisinde yer alır. Francesco Lauranna’nın eserlerinin sergilendiği bir galeridir.

Adres: Via Alloro 4

Tel: (+39) 091 623 00 11

 

Görkemli Saraylar

 

Reale Sarayı (Palazzo Reale)

Bizans Dönemi’nde yönetimin güç merkezi sayılan saray halen Sicilya’nın hükümet binası olarak kullanılır. Yapının temeli Araplar tarafından inşa edilmiş olan saraydaki kraliyet daireleri, mozaikler, altın kakmalar ve mermerler göz kamaştırır.

Adres: Piazza Indipendente

Tel: (+ 39) 091 705 11 11  

 

Abatelis Sarayı (Palazzo Abatelis)

İtalyan Rönesans tarzı ile İspanyol gotik tarzı mimarinin birleştirildiği bu sarayı 15. yüzyılda Matteo Carnelivari inşa etmiş. Bu saray, içerisinde Sicilya Ulusal Galerisi’ni (Galleria Regionale di Sicilia) barındırır.

Adres: Via Alloro 4

Tel: (+39) 091 623 00 11


 

Sayfalar