La Cucina Italiana Anasayfa

A+ A-

Sicilya, Antik Uygarlıkların Buluştuğu Ada...

Sayfalar
12
3
45

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Akdeniz’de, Afrika ve Avrupa kıtaları arasında bir köprü konumunda, antik uygarlıkların kültür mirasına sahip, barok tarzı mimarinin en gösterişli yapılarının bir arada olduğu, Norman, Yunan, Bizans ve Arap kültürleri ile yıkanmış bir ada, Sicilya…

 

TAPINAKLAR ŞEHRİ AGRIGENTO

 

1927 yılına kadar şehir, Girgenti olarak adlandırılırdı. Akdeniz’in birkaç kilometre uzağına, Akragas şehrine kurulmuş olan antik bir Yunan şehridir. Sanat merkezi olarak kabul edilen Akragas, MÖ 406 yılında Kartacalılar’ın ardından da Romalılar’ın eline geçmiştir. Agrigento şehrinin tarihi merkezi Via Atenea Caddesi’nin etrafını kapsar. Şehrin önemli yapıları arasında Bizans tarzı inşa edilmiş olan katedral (14. yy) ve Santo Spirito Kilisesi (13. yy) bulunur. Bunun yanı sıra Agrigento şehrine Yunanlılar’dan miras kalan en önemli yapı Tapınaklar Vadisi’dir. Şehrin güneyindeki tepeye yayılmış olan Tapınaklar Vadisi’nde (Valle dei Templi) etkileyici Antik Yunan tapınakları, mezarlar ve mağaralar bulunur. MÖ 5. ve 6. yüzyılda zarar görmesine rağmen dokuz tapınak halen ziyaret edilebilir. 1967 yılında Tapınaklar Vadisi’nin merkezine Ulusal Arkeoloji Müzesi (Museo Archeologico Nazionale) kurulmuştur.  

 

Ulusal Arkeoloji Müzesi (Museo Archeologico Nazionale)

Müzede mağaralar, mezarlar, tapınaklar ve şehirlerden bulunmuş çanak çömlek, vazo ve mermer heykeller gibi antik Yunan ve Roma uygarlıklarına ait muhteşem eserler sergilenir.

Adres: Contrada San Nicola, Viale Panoramica

Tel: (+39) 0922 40 15 65

 

İTALYA’YA AÇILAN KAPI: MESSINA

Sicilya’nın kapısı olarak adlandırılan bu liman şehri 2. Dünya Savaşı’nda ve depremlerden sonra zarar görmüş olduğundan savaştan sonra restore edilmiştir fakat tarihi yapıların eski görkemi kalmamıştır. Buna rağmen şehir merkezinde bulunan,16. yüzyılda G. A. Montorsoli tarafından inşa edilmiş Fontana d’Orione ve Fontana di Nettuno adlı çeşmeler de Messina’nın tarihi dokusunu en güzel yansıtan yapılardır.

 

LİMAN ŞEHRİ CATANIA (KATANYA)

Sicilya’nın doğu kültürüne açılan kapısı olarak bilinen Catania, Yanya Denizi’ne bakan ünlü liman şehridir. Catania 1693 depreminden sonra yerle bir olduktan sonra yeniden inşa edilmiş ve kendini toparlamaya başlamıştır. Palermo şehri ile deniz taşımacılığında önemli bir rol oynayan Catania liman şehrinden kalkan küçük katamaranlar, feribotlar ile Genova, Napoli ve Malta’ya seferler düzenlenmektedir. Catania’nın limanı olan, 10. yüzyılda inşa edilen Porto di Catania, savaş gemileri taşımacılığı yapılan bir limandı. Catania şehri barok ve Norman tarz mimarinin ön planda olduğu yapılara sahiptir. Şehir meydanında (Piazza Duomo) bulunan La Fontana dell’Amenano Çeşmesi göz kamaştırıcı güzelliktedir. Şehrin en ünlü ve uzun caddesi olan Via Etnea şehre ev sahipliği yapar. Catania sanat ve kültür açısından zengin bir şehirdir. Şehrin en önemli tiyatroları sırasıyla Teatro Massimo Bellini, Teatro Stabile ve Teatro Sangiorgi’dir. Catania şehri kütüphaneleri ile de ünlüdür. 1755 yılından bugüne kadar hizmet veren La Biblioteca Universitaria e Ventimilliana ve La Biblioteca dell’Accademia Gioenia di Scienze Naturali bu tarihi kütüphanelerdendir. İtalya’daki müzik kültürünün ilerlemesine de Catania’daki değerli müzisyenler ve sanatçılar yaptıkları eserlerle katkıda bulunmuştur. Gianni Bela, Umberto Balsamo, Beans müzik grubu gibi.

 

Tarihi pazarlar Catania’nın balık pazarı (Pescheria di Catania)

Alonzo di Benedetto ve Pardo Meydanları’nda konumlanmıştır. Burası, taze balık çeşitlerini bulabileceğiniz ünlü bir pazardır. Carlo Alberto Meydan Pazarı ise aradığınız tüm taze meyve ve sebzeleri bulabileceğiniz tipik bir pazardır.

 

Ünlü Amfiteatr

Catania’daki Roma Dönemi’nden kalma amfiteatr 2. yüzyılda inşa edilmiştir. Amfiteatrın giriş kapısı La Porta Aci, yıkık olarak halen korunmaktadır.  

 

Sant’Agata Katedrali (Cattedrale di Sant’Agata)

Katedral görkemli ön cephesi (Vaccarini tarafından Norman tarzında inşa edilmiştir.) ile ünlü olup Hıristiyanlığın simgesi olarak kabul edilir.  

 

Valle Sarayı (Palazzo Valle) ve Biscari Sarayı (Palazzo Biscari)

18. yüzyılda inşa edilmiş olan saraylar taş oymacılığı ile süslenmiştir.  

 

Belliniano Müzesi (Museo Belliniano)

Müzede MÖ 21 yılından kalma Roma Tiyatrosu’nun (Teatro Romano) kalıntıları sergilenir.

 

TATİL KASABALARI CEFALÙ VE TAORMINA

Sicilya’nın en tanınmış tatil kasabaları olan Cefalù ve Taormina hayran bırakan temiz kumsalları ve doğası ile ünlüdür. Antik Yunan döneminde “kefalé” kelimesinden türemiş Kephaloidion olarak adlandırılan Cefalù beldesi denizin önüne yükselen Norman tarzı mimarisi ile inşa edilmiş, Sicilya’nın önemli din merkezi olarak kabul edilen katedrali ile dikkat çeker. Belde Yunan, Roma, Bizans ve Araplar’ın istilasına uğramış her uygarlığın ardından kalan eserlerle zengin kültür-sanat mirasına sahiptir.

 

Mandralisca Müzesi (Museo Mandralisca)

Müzede Antik dönemden kalma vazo, sikke gibi birçok eserin bulunduğu koleksiyon sergilenir.

Adres: Via Mandralisca

Tel: (+39) 0921 42 15 47


 

Sayfalar