La Cucina Italiana Anasayfa

A+ A-

Sicilya, Antik Uygarlıkların Buluştuğu Ada...

Sayfalar
123
4
5

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Akdeniz’de, Afrika ve Avrupa kıtaları arasında bir köprü konumunda, antik uygarlıkların kültür mirasına sahip, barok tarzı mimarinin en gösterişli yapılarının bir arada olduğu, Norman, Yunan, Bizans ve Arap kültürleri ile yıkanmış bir ada, Sicilya…

 

AROMALI ŞARABIN MERKEZİ MARSALA

18. yüzyıldan günümüze kadar Marsala’da üretilen keskin aromalı şarap şehrin sembolü olmuş. Sicilya’nın Trapani kasabasına bağlı Marsala’da Fenike İmparatorluğu’ndan kalma karakol kalıntıları ve Kartaca Gemisi’ne ait kalıntılar (Bulunan kalıntılar ile gemi tekrardan yapılır.) yer alır.

 

Baglio Anselmi Arkeoloji Müzesi (Museo Archeologico di Baglio Anselmi)

Günümüzde ünlü bir arkeoloji müzesi olan müze eskiden şarap üretimi yapılan eski bir atölyedir.  

 

Mozia Müzesi (Museo di Mozia)

Whitaker Villası’nda yer alan Mozia Müzesi’nde MÖ 5. yüzyıl dönemine ait heykel yer alır.

 

EŞSİZ MANZARASI İLE MONREALE

Benzersiz “altın deniz kabuğu” (Conca d’Oro) olarak adlandırılan manzaraya sahip Monreale liman beldesinde Monreale Katedrali (Duomo di Monreale) yer alır. Sicilya Adası’nın önemli yapıları arasında yer alan bu katedral farklı dört uygarlığın kültürüyle, Norman, Arap, Bizans ve Roma tarzı ile inşa edilmiş bir mirastır. İç mekanı Bizanslı ve Sicilyalı sanatçılar tarafından yapılan mozaiklerle dekore edilmiş olup içerisinde altın varakla süslenmiş ahşap tavan, bronz kapılar (İncil’den konular sahnelenmiştir.), sütunlardaki işçilik ile yapılmış panolar gibi daha bir çok eşsiz süsleme yer alır.

 

SERAMİK CENNETİ CALTAGIRONE

Normanlar’ın 1090’da yönetimi ele geçirmelerinden sonra Caltagirone beldesinde seramik endüstrisi gelişmiştir. Öyle ki Caltagirone, San Maria del Monte’nin seramik kaplı merdivenleri ile ünlüdür. Seramik kaplı merdivenler eski ve yeni beldede bir bağ olarak inşa edilmiştir. 1693 yılındaki depremden sonra belde yerle bir olmuş ve yeniden inşa edilmiştir. Caltagirone’deki Cappuccini Kilisesi ve San Giuliano Katedrali görülmeye değer güzelliktedir. Beldede ayrıca, Ulusal Seramik Müzesi (Museo Regionale della Ceramica) de yer alır.


 

Sayfalar