La Cucina Italiana Anasayfa

A+ A-

Sergi: Mehmet Pesen


Retrospektif Sergi

Mehmet Pesen’in 1944’ten günümüze ortaya koyduğu yaklaşık 200 eseri retrospektif bir sergiyle Kibele Sanat Galerisi’nde sanatseverler ile buluşuyor. Sergide Pesen’in nakış, yarı soyut, figüratif ve çağdaş minyatür dönemi eserleri yer alıyor.

 

Sanat hayatının ilk yıllarında halk oyunları, davul, zurna, saz çalanlar konularını işleyen ve 1970’lerin sonlarında minyatürde karar kılan Pesen, minyatüre Batı Resmi’nden devşirdiği derinlik ögesini katarak kendi tarzını yarattı. Pesen, kendine özgü minyatür tarzı ile yüzlerce yapıt üretti. Bunların içinde konu olarak köy düğünleri başı çekerken daha sonraki zamanlarda Anadolu’nun çeşitli kentleri, bölgeleri, özellikle de İstanbul kompozisyonları eserlerinin konusunu oluşturdu.

 

1984’de UNICEF komitesi Pesen’in yapıtlarından ikisini UNICEF kartpostallarına basılmak üzere seçti. Bu, Türkiye için bir ilkti. Bu başarının ardından, 1986’da, yine UNICEF ile Strasbourg Akademisi’nin birlikte düzenledikleri Uluslararası Kartpostal Yaratımları Yarışması’nda otuz dört ülkeden altı yüz yapıt arasında Büyük Ödül’ün sahibi Mehmet Pesen oldu.

 

2000’li yılların başında geçirdiği rahatsızlık nedeniyle artık resim yapamayan Pesen’in 58 yıllık sanat hayatı boyunca ürettiği üç bini aşkın yapıttan yaklaşık 200’ünün yer alacağı Mehmet Pesen retrospektif sergisi, sanatseverlerin kaçırmaması gereken etkinliklerden. 1923 yılında İstanbul’da doğan sanatçı 1947 yılında DGSA Bedri Rahmi Eyüboğlu Atölyesi’ndeki on arkadaşıyla birlikte “10lar Grubu”nu kurdu. Sanatçı İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’nü bitirdikten sonra Resim-Sanat Tarihi öğretmenliği yapmaya başladı.

 

1986 yılında UNICEF ile Strasbourg Akademisi’nin birlikte düzenledikleri Uluslararası Kartpostal Yaratımları Yarışması’nda Büyük Ödül alan Pesen’e 1998 yılında da Plastik Sanatçılar Derneği tarafından “Sanatta 50.Yıl” ödülü verildi. Mehmet Pesen sanat hayatı boyunca 100’e yakın kişisel ve çok daha fazla sayıda karma sergide üç bini aşkın yapıtını sanatseverlere sundu.  

 

Yer: İş Sanat Kültür Merkezi

Tarih: 14 Nisan 2012’ye kadar Devam etmektedir.

Adres: İş Kuleleri, 34330, Levent

Tel: 0 212 316 10 83

Fiyat: Ücretsizdir.