La Cucina Italiana Anasayfa

A+ A-

Parmesan Peyniri Hakkında


  • Her ne kadar parmesan, tek başına ya da bir kırmızı şarapla servis edildiğinde tadımı mükemmel olsa da yemeklerde daha çok tercih edildiği de bir gerçektir. En çok risotto ve makarnalarda kullanılan bu peynir, kimilerine göre piştiğinde lezzetli olur. Parmesan, soslar içinde vazgeçilmez bir malzemedir. Fettucine veya Tortellini’ye çok yakıştığı gibi salatalarda da parmesan sosları meraklıları tarafından sıklıkla kullanılır.
  • Her peynir, sebze ve et yemekleriyle uyum sağlayamaz. Bazı peynirler sadece et yemekleri için, bazılarıysa sebze yemekleri için idealdir. Fakat parmesan peyniri için böyle bir durum geçerli değildir. Parmesan sebze yemeklerinde de kullanılabileceği gibi, et yemeklerinin soslarındaya da yemeğin içinde de kullanılabilir. Parmesanla hazırlanmış ve fırınlanmış bir mantarla,yine parmesanla hazırlanmış bir balık yemeği arasında seçim yapmak çoğu kişi için zor olacaktır.
  • Parmesanın kullanım alanı oldukça geniştir. Bunlardan biri de çorbalardır. Parmesan sebzelerde, risotto’larda, et yemeklerinde ve makarnalarda, yani neredeyse tüm yemeklerde kullanılabilir. Ayrıca sebzeli ya da etli risotto’lara farklı tatlar verir. Sebzeli bir risotto’ya verdiği tat ve etli bir yemek üzerine kullanıldığında verdiği tat birbirinden farklıdır.