La Cucina Italiana Anasayfa

A+ A-

0-12 Ay Arası Doğru Beslenme

Sayfalar
1
23

Bebeklerimizin 0-12 Ay arasında dogru beslenmeleri için Yapılması Gerekenler...

0-12 ay arasında doğru beslenme

  • Yaşamın ilk iki yılı büyümenin en hızlı olduğu dönemdir. Bu dönembeslenmesinde aksaklıklar ileri yaşlarda sorunlara yol açar. Büyüme hızıve metabolizma yaşa göre değiştiği için besin gereksinimleri de yaşa göredeğişir.
  • İlk 6 ay emme dönemidir, bebek için doğal olanı bu dönemdesadece anne sütüyle beslenmesidir. 6. aydan sonra 9. aya kadar geçişdönemi diye adlandırılan katı gıdalara alışma dönemi başlar.
  • 9.-12. aylardaerişkin besinlerine alışma dönemi gelir. 1 yaşından sonraysa, çocuklarerişkinlerle aynı besinleri yaşlarına uygun oranlarda tüketebilirler.Aşağıda 0-12 ay arasındaki bebeğinizi nasıl beslemeniz gerektiğini vebeslerken dikkat etmeniz gerekenleri bulacaksınız.

0-12 ay arasında gerekli besinler

  • Beslenme ve sağlık birbirinden ayrılmaz iki önemli kavramdır. İnsanyavrusunun büyümesi, gelişmesi, sağlıklı bir vücut ve kafaya sahipolması ancak dengeli ve düzenli beslenmeyle mümkündür.
  • Besinlerbirbirlerinden çok farklıdırlar, hepsinde besin öğeleri farklı oranlardabulunur. Besinler; proteinler, karbonhidratlar, yağlar, mineraller, vitaminlerve su olmak üzere 6 grupta toplanır. Bu grupların yaşa göre gereksinimlerigöz önüne alınarak dengeli tüketilmesi; optimum büyüme,gelişme için en gerekli şarttır.
  • İlk 2 yaştaki dengesiz beslenme, protein,kalori ve vitamin eksiklikleri büyümeyi gelişmeyi maksimum etkiler, pekçok organın işlevinde kalıcı zarara yol açabilir. Aşağıda 0-12 ay dönemindebebeğinizin ihtiyacı olan besin gruplarını bulabilirsiniz.


 

Sayfalar
1
23