La Cucina Italiana Anasayfa

A+ A-

Yaz meyvelerinin kullanıldığı rengarenk pastalar


Özsüt’ün yaz meyvelerinden oluşan pastları hem göze hem de damağa hitap ediyor.

Yaz aylarının sevilen meyveleri kiraz, mango ve yaban mersini Özsüt’ün pastalarıyla buluşuyor. Sade genoise kek katları arasında sade krema, antep fıstığı taneleri ve yaban mersinli krema dolgusuyla “Mor Menekşe Pastası”... Antep Fıstıklı kek katları arasında peynirli özel krema, kiraz ile hazırlanmış parfe ve dalından koparılmış taze kiraz tanelerinden oluşan “Kirazlı Pasta”... Hindistan cevizli özel kek katları arasında mango ve passion fruit ve karamelli parfe ile fildişi çikolata parçalarının bulunduğu “Mango &Passion Fruit Karamel”… Nar suyu ile nemlendirilmiş özel kırmızı kadife kek katmanları arasında orijinal Mascarpone peyniri ile hazırlanmış mousse ve fildişi çikolata dekorlu “Red Velvet Cake”… Özel kırmızı kadife kek üzerinde New York usulü cheesecake ve tane narlı sos ile oluşan “Narlı Cheescake” pastaları rengarenk görüntüsü ve eşsiz lezzetleriyle pasta tutkunlarına sunuluyor.

Dondurmanın ferahlatıcı etkisi pastayla buluşuyor Sıcak yaz günlerinin olmazsa olmazı dondurma, hem pasta hem de dondurma sevenler için bir arada sunuluyor. Özsüt’ün çikolatalı kek katları arasında sade dondurma ve bitter çikolatanın eşsiz uyumu ile hazırlanan dondurmalı “Bitter Bisküvili” pastası, dondurmanın ferahlatıcı etkisiyle buluşuyor.

Tadımlık lezzetler tercih edenlere; Mini Pastalar

Özsüt’ün yaz menüsünde yer alan ferahlatıcı mini lezzetler, hafif ve meyveli tercih edenler için çilekli, mangolu ve muzlu seçenekleriyle pasta tutkunlarına sunuluyor.Çilekli şurup ile nemlendirilmiş sade genoise kek katları arasında, limonlu krema ve taze çilek parçalarıyla buluşan “Çilek Küp”… Antep fıstıklı özel kek ile birlikte mango mousse ve frambuaz tanelerinin birleştiği “Mangolu Frambuazlı” ve sade genoise kekin, çikolatalı ve muzlu mousse ile çilek ve muz parçalarının fildişi çikolata sos ile kaplanmasıyla ortaya çıkan “Muzlu ve Çilekli” enfes mini pastalar “mini kaçamak” yaşamak isteyen pasta tutkunlarına sunuluyor. Mini lezzetlerden vazgeçemeyenler için Özsüt’ün Ballı Şu ve Mozaik pastası da yaz menüsünde yerini aldı. Özel Özsüt şularının arasında portakallı krema ve üzerinin ballı sos ile renklendirildiği “Ballı Şu” ve özel Valrhona çikolata sosu ve portakal parçacıklarından oluşan “Mozaik Pasta” çeşitleri mini lezzetler içerisinde yer alıyor. Özsüt’ten tatlı yiyin formda kalın

Geleneksel damak tadını modern pastacılık anlayışıyla harmanlayan Özsüt, yaz menüsünde formuna dikkat edenleri de unutmadı. Krem şokola, fırın sütlaç, kazandibi ve yulaflı kurabiyenin light çeşitlerinden sonra Özsüt’ün yeni yaz menüsünde yer alan; light çikolata kaplama sos ile kaplanmış, kakaolu yumuşak kek katları arasında krema ve diyabetik bitter çikolata parçalarından oluşan “ligth pasta”, formuna dikkat edenlerin favori tatları arasında yer alacak.

Sütlü tatlılardan vazgeçemeyenlere…

Rengarenk pastalarının yanı sıra sütlü tatlılarında da iddialı olan Özsüt, birbirinden enfes sütlü tatlılarını yaz menüsünde sunuyor. Sade genoise kek parçalarının limonlu mousse ve çilekli sos ile buluştuğu “Çilekli Triffle” ve şeftali şurubu ile ıslatılmış sade genoise kek parçalarının limonlu mousse, passion fruit ve şeftali sosu ile lezzetlendirildiği “Şeftalili Triffle” sütlü tatlıları ile hafif ve ferahlatıcı lezzet arayışında olanlar için sunuluyor.