La Cucina Italiana Anasayfa

A+ A-

Fesleğen


1

2

3

Baharatlar, yemeklerin gizlikahramanları ve mutfaklarınvazgeçilmezleridir. Bitkilerin kurutulmasıylaelde edilen baharatların enönemlilerinden biri olan fesleğen, hoşkokusu nedeniyle çiçek olarak da yetiştirilir.Diğer adı reyhan otu olan bubitkinin çiçeğinin yaydığı koku sivrisinekkovucu özelliğiyle de bilinir.

 

Her ne kadar İtalyan mutfağında sık kullanıldığıiçin fesleğenin anavatanınınİtalya olduğu düşünülse de, bilineninaksine Güney Asya kökenlidir. Fesleğeninsindirim sistemi, sinir sistemi,cilt ve kemik sistemi için de yararlı olduğudüşünülür. Hazımsızlık sorunuçekenler için doğal ilaç olarak gösterilenfesleğen, az büyüyen bir bitkidir.Fakat çeşidi çok olduğundan, yetiştirildiğiülkelerin iklim şartlarına göreboyları da farklılık gösterir. En yaygınbilinen fesleğen, şüphesiz tatlı (sweetbasil) fesleğendir.

 

Tatlı fesleğen yağıda cilt için kullanılan ve cildi canlandırıcıetkisi bulunan aromatik yağlardanbiridir. Aromatik yağlarla yapılan tedavilerdekullanılan bitkilerden biri olanfesleğenin, doğadaki diğer bitkiler gibiyan etkileri olabileceğinden, doktorkontrolünde kullanılması daha doğruolacaktır. Fesleğen, taze yenildiği gibinane ve kekik gibi kurutularak da tüketilebilir.40’tan fazla çeşidi olduğubilinen fesleğen, hoş kokulu bir bitkiolduğu için yoğun bir aroması bulunmaktadır.

Yoğun aromalı lezzet!

Fesleğen soğuğa karşı dayanıksızolduğu için sıcak ortamları sever. Buyönüyle tropikal bir bitki olarak daadlandırılabilir. Zaten Güney Asya’daözellikle Hindistan’da yetişmesininnedenlerinden biri de budur. Sıcakortamları sevdiği için, evde sıcak birortamda sağlıklı olarak yetişebilir. Fakat,bulunduğu ortam çok güneşli olmamalıdır.

 

Çok fazla büyümeyen birbitki olduğundan evde yetiştirilmeyeuygun bir yapısı vardır ve eve hoş birkoku bırakır. İtalya’nın vazgeçilmezlezzetleri içinde yer alan fesleğen, olmazsaolmaz bir malzemedir. Bununyanı sıra, içerdiği yoğun aroma nedeniylesoslarda çok fazla kullanılır.Fesleğen spaghetti, pizza gibi İtalyanklasiklerine lezzet veren pesto sosunda ana maddesidir. Salatalarda hemyaprak olarak hem de kurutulmuşolarak kullanılabilir. Balıkta kullanıldığında,hem balığı hafifletir hem dehoş ve ferahlatıcı bir tat bırakır.

 

Fesleğen;nane, kekik, adaçayı gibi bitkilerinde bulunduğu ballıbabagiller familyasındangelir. Buradan da anlaşılacağıgibi, bu familyadaki bitkiler hoşkokulu, kurutularak da kullanılabilen baharatlardır.Bu bitkilerin ortak noktası;bazı bitkiler yemeklerde yaprakolarak kullanılırken, bazıları sadecekurutulmuş olarak kullanılır. Fesleğenpesto sosun ana maddesiyken, balığında lezzet artırıcısıdır. Nane de kimizaman bir çorbanın tadını bulmasınısağlarken, kimi zaman da yaprağı, birkup dondurmayı süsleyebilir.

 

Doğanınbize armağanı sayabileceğimiz fesleğen,çoğu zaman iyi bir sızma zeytinyağınada eşlik edebilir. Günümüzdezeytinyağının da sağlık için oldukçafaydalı olduğu kanıtlanmıştır. Bu nedenlezeytinyağı ve fesleğen birlikteliğisağlıklı bir yaşam için vazgeçilmezolmalıdır. Lezzeti ve sağlığı bir aradaarayanlar için iyi bir seçenek olan fesleğen,zeytinyağının içinde birkaç günbekletilirse, aroması zeytinyağına geçer. Bu ikili, ince dilimlenmiş bahçedomatesine en çok yakışan tatlardanbirini oluşturur.

 

Fesleğenin mutfaktakikullanım alanlarının sınırı olmadığıgibi, hafif lezzetlere daha çok yakıştığıda bir gerçektir. İtalyan mutfağındaen az spaghetti, pizza ya dafocaccia kadar vazgeçilmez olan birbesin de bruschetta’dır. Bruschetta,bir dilim ekmeğin önce fırında hafifçekızartılarak üzerinin fesleğen, domates,sarımsak, zeytinyağı ve mozzarellapeyniri ile zenginleştirilmesineve mozzarella peyniri eriyene kadarekmeğin tekrar fırında tutulması işlemineverilen isimdir.

 

Bruschetta’yatadını ve kokusunu veren fesleğen,sarımsak ve zeytinyağıyla birlikte hafifama lezzetli bir atıştırmalık halinegelir. Keyifli pazar kahvaltıları ya dabrunch’lar için hoş bir alternatif olanbruschetta, çay saatine de eşlik edebileceklezzettedir. Fesleğenin tadınıkaybetmemesi ve kokusunun yoğunluğununazalmaması için yemeğinson aşamasında eklenmesi de önemlidir.Aslında her kurutulmuş bitki içingeçerli olan bu ipucu, baharatın yemeğeverdiği hoş kokunun sofralardada devam etmesini sağlayan önemlibir detaydır.

Fesleğen mucizesi!

Zeytinyağının yanısıra, mozzarella, sarımsakgibi besinlerlede tadımı çok keyifliolan fesleğenin uyarıcıetkisi de bulunmaktadır.Bazen, kahve kadarsert bir uyarıcı olabilen fesleğen,enerji verici özelliğiylede bilinir. Fesleğen bitki, çiçekya da baharat olmanın ötesinde,insanoğlunun ihtiyaç duyduğu çoğuözelliği barındıran kompleks bir besindir.Cilt, solunum sistemi, sindirimsistemi, endokrin sistemi için de doğalbir mucizedir. Tiroit kaynaklı bazı hastalıklardada etkili olan fesleğenin dallarırenkli çiçeklerden oluşur.

 

Zeytinyağı,fesleğen, sarımsak gibi besinleredüşkün olan ülkelerde kalp hastalığıoranının düştüğü, tüm dünyada yaygınbir görüştür. Akdeniz ülkelerindeyaşayan insanların, zeytinyağının yanısıra fesleğen ve nane gibi baharatlarıda, hem kuru hem de taze olarak tüketmeleri,sağlıklı bir görünüme sahipolmalarının nedenlerinden biridir. Faydalıolan besinleri lezzetli hale getiripdeğişik şekillerde sunmak ise hayatıeğlenceli hale getirmekle eşdeğerdir.