La Cucina Italiana Anasayfa

A+ A-

Bologna

Sayfalar
1234
5

1

2

3

4

5

6

7

ULAŞIM

 

Şehrin her yerinde hizmet veren elektrikli otobüs olarak bilinen troleybüsler (filobus) ulaşımı kolaylaştırır ve çevreyi kirletmediği için tercih edilir. Bologna’dan diğer bir şehre gidebilmek için tren ya da otobüsler hizmet verir. Via dell’Indipendenza sokağının bittiği yere konumlanmış tren istasyonundan (Stazione di Bologna Centrale) bindiğiniz trenle Bologna’nın uzak ve yakın çevresine yolculuk yapmanız mümkün.

 

Bunun yanı sıra Bologna’nın yakın çevresi Rimini, Modena, Ravenna gibi şehirleri de ziyaret etmek isteyenler günün her saati düzenlenen seferlerden yararlanabilir. Şehirde diğer bir ulaşım aracı da uçaklar. Bologna’nın havaalanı Aeroporto di Bologna-Borgo Panigale diğer adı ile Aeroporto Guglielmo Marconi’den Roma, Milano, Venedik, Pisa, Floransa, Napoli ve Torino’ya seferler düzenlenir.

 

BOLOGNA’DA BİR GÜN

 

Bologna’da güne İtalyan usulü kahvaltıyla başladıktan sonra yürüme mesafesi uzaklığında olan yerleri gezmeye başlayın. Merkeze yakınsanız Maggiore Meydanı ve Cavour Meydanı çevresine giderek şehri gezmeye devam edin. Eğer merkezden uzaksanız, tabacco (otobüs bileti ve günlük ihtiyaçların satıldığı büfe) yazılı büfelerden alacağınız otobüs biletiyle filobus’a binip merkeze gidebilirsiniz.

 

Maggiore Meydanı’na vardığınızda ister antik revaklar ve sütunların oluşturduğu alanlara kurulu kafelerde oturarak şehir atmosferini soluyun, ister Cavour Meydanı’ndaki şık vitrinli mağaza ve dükkanları dolaşın. Canınız tatlı çektiğinde via dell’Indipendenza’da bulunan Nutellaria’ya gidip kakaolu fındık ezmeli pizza yemenizi öneririz veya pasticceria’larda satılan kremalı kruvasanların tadına bakmanızı tavsiye ederiz.

 

Şehirle bütünleşmiş eğik kuleleri görmek için via Zamboni’ye gidebilir oradan küçük bir mola vermek için Rizzoli gibi büyük kitapçılarda soluklanabilirsiniz.

 

Via Zamboni’den devam ettiğinizde karşılaşacağınız Anatomi Müzesi’ni de ziyaret etmeyi unutmayın. Restoran seçeneklerinin fazla olduğu Bologna’da sokak aralarını kaplayan pizza kokuları size öğle saatinin yaklaştığını hissettirecektir.

 

Tipik bir lokantada öğle yemeğine közlenmiş patlıcanlı tagliatelli’nin tadına bakarak başlayın. Samimi ve küçük Bologna lokantalarında tadacağınız yiyeceklerle günü daha da enerjik geçireceksiniz. Şehri gezmeye devam ederken Aziz Petronio Bazilikası’nı es geçmemenizi tavsiye ederiz. Gotik tarzda inşa edilmiş bazilikanın dış cephesi tamamlanmamış olsa da büyüleyici bir görkeme sahip. Ardından bazilikanın ön cephe kapısından sağa dönüp via dell’Archiginnasio sokağından devam ederek via Garibaldi’ye ulaşın.

 

Burada bulunan görkemli mimarisiyle Aziz Domenico Kilisesi ve Aziz Domingo’ya adanmış mezarı gezebilirsiniz. İsterseniz Bologna’nın yakın çevresinde bulunan yürüme alanlarının olduğu park ve bahçelere gidebilir veya trenle yakın şehirlere de yolculuk yapabilirsiniz.

 

Havanın kararmaya başlamasıyla, ışıklarla aydınlanan sokaklarda Bologna’nın diğer yüzünü de görebilme şansını yakalayabilirsiniz. Maggiore Meydanı’nda dolaşırken Neptün Çeşmesi’nin gece manzarasıyla şehre daha da hayran olmamak elde değil. Akşam yemeği için bar ve büyük pasticceria’larda düzenlenen l’aperitivo’lara katılabilir veya tipik Bologna usulü yemek için trattoria’larda Bologna mutfağının lezzetlerini tatma şansına sahip olabilirsiniz.

 

YAZI: MELDA YALÇIN


 

Sayfalar