La Cucina Italiana Anasayfa

A+ A-

Verona

Sayfalar
1
2
345

1

2

TARİHİ MEYDANLAR

Baharat Meydanı (Piazza Erbe)

 

Verona’nın tarihi meydanı Piazza Erbe, adını geçmişte meydana kurulan baharat pazarından alır. Piazza Erbe göz alıcı heykeller, renkli fresklerle süslü ve barok tarzda inşa edilmiş yapılarla çevrilidir. Meydanın tam ortasında, Roma Dönemi'ne ait "La fontana di Madonna" adlı çeşme, barok süslemeleriyle göz kamaştıran Maffei Sarayı (Palazzo Maffei) ve sütunun en üstüne inşa edilmiş şehrin simgesi Venedik Aslanı (Il Leone Di San Marco) adıyla anılan heykel yer alır. Meydan 2000 yıldan bu yana pazaryeri olarak kullanılır.

Bu pazarda jambonlu panini'den taze meyvelere kadar birçok farklı ve lezzetli yiyecek bulunabilir.

 

 

Dante Meydanı (Piazza dei Signori)

Dante Alighieri’nin heykelinin bulunduğu Signori Meydanı “Dante Meydanı” adıyla da anılır. Meydanı çevreleyen saraylar Palazzo Del Comune, Palazzo Di Cansignorio Chiesa Di Santa Maria Antica, Palazzo Del Podesta ve heykellerin kattığı ihtişam ve tarz size ortaçağ zamanını anımsatır. Bu ünlü meydanlar yüzyıllardır kutlamalara ve karnavallara ev sahipliği yapar.

 

 

WILLIAM SHAKESPEARE VE VERONA

 

Ünlü İngiliz oyun yazarı William Shakespeare (1564-1616) İngiltere’nin Stratford şehrinde doğmuştur. Genç yaşta yazdığı “Romeo ve Juliet” eseriyle kariyerine yön vermeye başlamıştır. Komedi ve trajedi oyunları yazan Shakespeare Verona’yı hiç görmeden iki genç arasındaki trajik aşk öyküsünü kaleme alır. Yazarın ilham kaynağı Luigi da Porto ve Matteo Bandello’nun kitapları olmuştur. “Romeo ve Juliet” trajedisine ruh veren Shakespeare Verona’yı kanallarda gondollarla gezilen Venedik'e benzer bir yer olarak hayal etmiştir. Yazarın en tanınmış eserleri arasında “Hamlet”, “Venedik Taciri”, “Onikinci Gece” ve “Othello” yer alır.

 


 

Sayfalar